• Strona główna
  • Meble systemowe
  • Kontakt

Nowoczesne wyposażenie wnętrz

  • Strona główna
  • Meble systemowe
  • Kontakt

Sposoby na ustawienie mebli w pokoju nastolatka

Nastolatkowie spędzają w swoich pokojach bardzo dużo czasu. To właśnie tam uczą się, wypoczywają, a także nieraz spotykają się z przyjaciółmi. Ze względu na mnogość funkcji, jakie spełnia każdy pokój młodzieżowy, powinna być to przestrzeń maksymalnie komfortowa, funkcjonalna i pozwalająca czuć się swobodnie. Wiele zależy w tym przypadku od ustawienia kluczowych mebli. Jak w takim razie należy je rozmieścić?

Meblowanie pokoju nastolatka – co na początek?

Urządzanie pokoju młodzieżowego warto rozpocząć od przeanalizowania, jakie dokładnie meble mają się w nim znaleźć. Najczęściej do podstawowych brył zalicza się: biurko, łóżko, szafę oraz komodę lub regał. Opcjonalnie, w pokoju nastolatka możemy umieścić także meble podwieszane, takie jak szafki na książki, a ponadto zgrabną sofę, stolik kawowy oraz szafkę RTV. Wiele zależy tutaj od samego metrażu oraz umiejscowienia pokoju. Jeśli będzie on zlokalizowany na poddaszu z dużymi skosami, już na samym początku nasza powierzchnia zostaje nieco ograniczona.

Meblowanie pokoju nastolatka najlepiej rozpocząć od podstawowych mebli – biurka oraz łóżka. Każde z nich ma swoje określone wymagania, które warto uwzględnić już na wstępie.

Biurko dla nastolatka

Biurko na przykład powinno znaleźć się w dobrze oświetlonym punkcie, blisko okna. Idealne ułożenie biurka to prostopadle do okna lub bezpośrednio pod nim, choć przy drugim wariancie wpadające do środka promienia mogą nieco oślepiać dziecko. Zwłaszcza gdy okna wychodzą na stronę nasłonecznioną. W pokoju dziecka nie możemy zapomnieć w związku z tym o roletach wewnętrznych lub zewnętrznych. Biurko nie powinno znajdować się natomiast w zaciemnionym miejscu, schowane w rogu pokoju lub ustawione tak, że dziecko będzie siedziało przy nim tyłem do okna.

Łóżko młodzieżowe

Kolejnym, niezbędnym elementem wyposażenia jest łóżko. Łóżko, podobnie jak i biurko nie może znaleźć się w przypadkowym ułożeniu. Łóżka młodzieżowe takie jak https://www.meblewersal.pl/787-lozko-drop-17.html mają najczęściej wymiary 90×200 cm.

Takie łóżko możemy ustawić zaraz przy ścianie, tak, aby zapewnić dostęp do niego tylko z jednej strony. Pojedyncze lub podwójne łóżko może znaleźć się także pośrodku jednej ze ścian, dzięki czemu dostaniemy się do niego z każdej ze stron. Zaleca się ponadto, aby nie umieszczać łóżka zbyt blisko drzwi oraz okna. Dobiegający przez nie hałas może utrudniać zasypianie oraz wywoływać dyskomfort. Jeśli dziecko śpi na rozkładanej wersalce lub kanapie, zwróćmy uwagę, aby w pobliżu mebla (głównie naprzeciwko) pozostawić wystarczającą ilość miejsca do jego wysunięcia. Może być to problematyczne w wąskich pokojach, dlatego w takim przypadku lepiej sprawdzającym się rozwiązaniem są z reguły standardowe łóżka.

Gdzie ustawić szafę?

W pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć oczywiście szafy. Na ubrania, akcesoria, dodatki, a czasami nawet wiele innych przedmiotów. Wysoka szafa nie powinna znajdować się blisko okna oraz obok biurka, ponieważ zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku może ograniczać dostęp światła. Jeśli planujemy minimalistyczny wystrój i rozważamy zakup pakownej szafy z drzwiami przesuwanymi, powinniśmy przeznaczyć na nią większą część jednej ściany. Mniej miejsca zajmie natomiast szafa wolnostojąca lub narożna.

Miejsce na książki, podręczniki oraz akcesoria

Podczas urządzania pokoju dla nastolatka musimy zastanowić się także, gdzie ustawić kolejne, podstawowe meble systemowe młodzieżowe – komodę lub regał na książki i zeszyty. Najlepiej, aby znajdowały się one w pobliżu biurka, dzięki czemu dziecko będzie mieć zawsze pod ręką wszystkie potrzebne przybory. Tutaj mamy już jednak większą dowolność, tzn. powinniśmy ulokować je tam, gdzie pozostało nam miejsce po wstawieniu biurka, łóżka oraz szafy. Praktyczne systemy do przechowywania w pokoju młodzieżowym znajdziemy tutaj.

Kącik rekreacyjno-wypoczynkowy

Zdarza się również, głównie w pokojach młodzieżowych o większym metrażu, że poza klasyczną kolekcją mebli, uwzględniamy w nich dodatkowo miejsce do rozrywki i relaksu. To przeważnie wygodny fotel lub zgrabna kanapa, np. kanapa YORK 2P, stolik kawowy oraz szafka RTV. Taką strefę warto zaaranżować w rogu pokoju oraz dla jeszcze większego komfortu wydzielić ją od reszty. Możemy zrobić to również poprzez ustawienie kanapy nie pod ścianą, a prostopadle, tyłem do pozostałej części wnętrza.

13 lipca 2021 Meble systemowe

Nowoczesny pokój młodzieżowy

Jak zaaranżować pokój młodzieżowy na poddaszu?

Ostatnie wpisy

  • Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka?
  • Łóżko piętrowe w pokoju rodzeństwa – czy to dobry pomysł?  
  • Jak wybrać krzesło obrotowe do pokoju dziecka?
  • Przegląd szaf do pokoju dziecka i nastolatka
  • Modne i ponadczasowe meble do pokoju nastolatka
marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
« grudzień    

Kategorie

  • Meble systemowe
Dumnie wspierane przez WordPressa | Motyw: Neblue by NEThemes.